motoreduktor

Rodzaje i zastosowanie motoreduktorów

Motoreduktor to w najprostszych słowach zintegrowany układ napędowy złożony z przekładni mechanicznej oraz silnika. Jak działają motoreduktory i jak się ich używa? Dowiesz się wszystkiego z naszego artykułu.

Motoreduktory – ograniczają prędkość obrotową silnika

Motoreduktory pozwalają na skuteczne korzystanie z silników elektrycznych jako napęd w najrozmaitszych użyciach w przemyśle. Z wykorzystaniem przekładni redukującej, znaczna prędkość obrotowa silnika jest redukowana nawet do kilkuset razy, przy równoległym proporcjonalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Należy pamiętać, że skuteczność przekładni nigdy nie będzie stuprocentowa, w związku z tym zawsze pojawia się niewielka różnica pomiędzy mocą wejściową a mocą wyjściową motoreduktora. W skład zintegrowanego układu jakim jest motoreduktor mogą też wchodzić inne części jak hamulce czy sprzęgła. Ogromnym atutem motoreduktorów jest to, że są to gotowe układy, które można bez przeszkód wybrać z katalogu producenta tak, aby ich parametry idealnie pasowały do wymogów konkretnego projektu. Konstruktorzy oszczędzają dzięki temu tygodnie, a czasem miesiące, na czasochłonne pomiary i testy pojedynczych układów elementów. W zależności od konstrukcji i typu przekładni, motoreduktor może być przeznaczony do sporych, umiarkowanych albo lekkich obciążeń, a także do krótkiego bądź długiego okresu pracy.

W motoreduktorach, w których zastosowano kilkustopniowe przekładnie, można osiągnąć nadzwyczaj wysoki zakres przełożeń, wynoszący nawet do kilkudziesięciu tysięcy.

Czołowi producenci motoreduktorów oferują miliony ich możliwych zestawów

Mimo, że motoreduktory mogą być konstruowane w oparciu o różne warianty silników (AC, DC, BLDC oraz bocznikowych), rozróżnia się je według rodzaju przekładni umieszczonej na ostatnim stopniu przełożenia. Zatem wyróżnia się następujące motoreduktory:
– motoreduktory stożkowe (z przekładnią stożkową),
– motoreduktory walcowe oraz płaskie (wykorzystujące przekładnię walcową),
– motoreduktory planetarne (wykorzystujące przekładnię planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową).

Nie ma na pewno takiego obszaru gospodarki, w którym nie dałoby się zastosować motoreduktora w roli napędu. Czy to produkcja żywności, logistyka bądź przemysł, dzięki motoreduktorom działają rozmaite automaty, jak m.in kolejki górskie, linie bagażowe na lotniskach, schody ruchome czy mieszadła. Ogromne zróżnicowanie rodzajów użytych w nich silników i przekładni, ich rozmiarów i mocy sprawiła, że liczbę realnych zestawów, które teraz oferują wiodący światowi producenci motoreduktorów, trzeba liczyć już nie w setkach czy tysiącach, ale wręcz w milionach.

Lokalizacja firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]