Jeśli potrzebujesz zamówić silnik DC, kliknij tu.
Dużo sprzętów, których używamy każdego dnia i bez których sporo czynności stałoby się cięższych, żeby działać stosuje silniki na prąd stały. Szczotkowe albo bezszczotkowe, małe bądź ogromne, te silniki zmieniły nasz sposób pracy oraz życia, tymczasem przeciętny człowiek przeważnie nie ma świadomości tego, z jakich podzespołów składają się ani jak funkcjonują te urządzenia.
Silnik prądu stałego – zasługa znanych naukowców XIX w.
Rolą silników elektrycznych na prąd stały jest generowanie energii mechanicznej z elektrycznej. Jak informuje ich nazwa, zasila je prąd, w którym kierunek i zwrot przepływu ładunków elektrycznych jest stały. Takie silniki znane są od nieomal dwóch wieków i są wspólnym osiągnięciem kilkunastu osób. Do ich opracowania, następujących usprawnień i w konsekwencji ich wprowadzenia do ogólnego zastosowania w różnego typu maszynach, przyczyniły się badania i wynalazki czołowych innowatorów połowy XIX w., jak np. Zénobe Gramme, Thomas Edison czy Gaston Planté. Silniki DC złożone są ze dwóch magnesów skierowanych do siebie biegunami różnoimiennymi, między którymi wytwarza się pole magnetyczne, komutatora, rotora, statora oraz szczotek. Współcześnie często wykorzystywane są również silniki BLDC, to znaczy bezszczotkowe, które w związku z brakiem tej dość awaryjnej części, są uważane za bezpieczniejsze, bardziej trwałe, i są po prostu lubiane za bezgłośne działanie orazswoją niezawodność.
Silniki prądu stałego znajdziesz w wielu powszechnie używanych urządzeniach
Teza, iż silniki na prąd stały są używane w zasadzie wszędzie nie jest przesadą. Jeśli posiadasz czytnik CD bądź korzystasz w notebooku z dysków HDD, to w ich mechanizmie bez wątpienia wykorzystano silnik bezszczotkowy. Silniki na prąd stały są modułem samochodzików oraz pociągów sterowanych zdalnie, czyli gadżetów, którymi zachwycaliśmy się jako dzieci i które pewnie podarujemy także naszym pociechom. Silniki tego typu poruszają duże i mniejsze pompy hydrauliczne nieodzowne w licznych branżach przemysłu, przykładowo produkcyjnej, wydobywczej czy budowlanej. W przyszłości, dzięki silnikom prądu stałego samochody elektryczne staną się powszedniością, a już teraz te silniki poprawiają naszą mobilność, ponieważ to one napędzają tak chętnie używane hulajnogi, segwaye i rowery elektryczne. Silniczków prądu stałego używają też hobbyści do tworzenia autorskich projektów z obszaru robotyki oraz mechaniki.
Chociaż silniki prądu stałego o niewielkiej mocy bez trudu da się zamówić w sklepach hobbystycznych czy z podzespołami elektronicznymi, to te do przemysłowego wykorzystania dostępne są na zamówienie jedynie u dystrybutorów, dostarczających niezawodne rozwiązania od szanowanych producentów.
Lokalizacja firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]