Drzewo genealogiczne – dowiedz się skąd pochodzisz

Drzewo genealogiczne – dowiedz się skąd pochodzisz

Wiedza o dziejów rodu niezbędna jest do rozwoju poczucia własnej tożsamości. To na wiadomościach o przodkach budowana jest świadomość własnego Ja. Znacznej części z nas całkowicie wystarczy wiedza o przodkach , która przekazywana jest z pokolenia na pokolenie przez rodziców i dziadków. Ale nie brakuje jednak i takich, dla których to nie wystarczy. W ich przypadku przygotowanie drzewa genealogicznego jest idealnym rozwiązaniem.

Drzewa genealogiczne, czyli żmudna praca , która wymaga wytrwałości

Przygotowanie drzewa genealogicznego rodu – przede wszystkim takiego sięgającego kilka pokoleń do tyłu – naprawdę nie jest proste. Odnajdywanie dat czy miejsc przyjścia na świat oraz śmierci poszczególnych członków rodziny wymaga naprawdę dużego nakładu pracy. Informacje odnaleźć można w zapomnianych archiwach miejskich lub kartotekach prowadzonych przez parafie. Zazwyczaj można korzystać z nich całkowicie za darmo. Są jednak i takie miejsca, gdzie trzeba wnieść niemałą opłatę. Koszt opracowania drzewa genealogicznego uzależniony jest od ilości pokoleń, które mają zostać ujęte. Warto pamiętać, że cena badania może również wzrosnąć wraz z koniecznością podróżowania do kolejnych parafii czy urzędów miejskich znajdujących się na terenie całego kraju. Rzadko bowiem rodzina od początku swojego istnienia przebywa w tym samym mieście.

Drzewa genealogiczne – dlatego warto je przygotować?

We wstępie stwierdziliśmy, że wiedza dotycząca swoich przodków jest pomocna do wytworzenia poczucia własnej tożsamości. Pozwala mocniej stać się elementem małej wspólnoty, jaką jest rodzina. Sprawia to jednocześnie, iż przestajemy czuć się samotni we współczesnym świecie. To właśnie dlatego obecnie bardzo dużo Polaków decyduje się na utworzenie drzewa genealogicznego.