Biopsja prostaty – kiedy się ją wykonuje?

Biopsja prostaty – kiedy się ją wykonuje?

Sprawdź więcej informacji o biopsji fuzyjnej prostaty na https://www.scmkrakow.pl/oferta/badania-diagnostyczne/biopsja/biopsja-fuzyjna-prostaty/.

Stercz, czyli prostata, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który przypomina wielkością i postacią włoski orzech. Znajduje się wprost pod pęcherzem moczowym i odpowiada głównie za produkcję płynu, w którym transferowane jest nasienie. Problemy z prostatą rozpoczynają się u mężczyzn wraz z wiekiem, dlatego tak ważka jest jej regularna kontrola. Daje to szansę zdiagnozowania zapalenia bądź przerostu tego gruczołu, jak również odpowiednio wczesnego zauważenia groźnych zmian rakowych. Powinno się podkreślić, iż rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, na które cierpią mężczyźni, więc nie można lekceważyć groźby jego potencjalnego powstania.

Alarmujące objawy – kiedy zgłosić się do specjalisty?

Panowie, którzy ukończyli 45 rok życia powinni cyklicznie pojawiać się u urologa, zwłaszcza jeśli zauważyli alarmujące symptomy związane z oddawaniem moczu, jak przykładowo pieczenie w trakcie mikcji, wzrost jej częstotliwości, trudności ze wzwodem oraz ejakulacją, problemy w rozpoczęciu bądź zatrzymaniu oddawania moczu, a także krew w moczu czy jego nieregularny strumień. Jeśli po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, żeby podejrzewać możliwość rozwoju raka, urolog zleci badanie PSA polegające na sprawdzeniu krwi pod kątem wartości stężenia antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi oznacza ogromne niebezpieczeństwo rozwoju nowotworu. By natomiast mieć bezsprzeczną pewność, potrzebne jest wykonanie biopsji prostaty.

Biopsja fuzyjna prostaty – przeciwwskazania i przebieg

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji prostaty, przeprowadzana w warunkach szpitalnych, która za sprawą wykorzystania symultanicznie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego i obrazu USG, umożliwia pobranie wycinków tkanki daleko precyzyjniej niż w procedurze, gdzie w czasie zabiegu stosuje się wyłącznie obrazowanie TRUS (USG przezodbytnicze). Biopsja fuzyjna prostaty jest stosunkowo krótkim zabiegiem trwającym zazwyczaj ok. 30 minut. Prócz tego pacjent pozostaje także po zabiegu kwadrans lub dwa na oddziale, dlatego pełna procedura zamyka się w czasie jednej godziny. Biopsja fuzyjna jest właściwie bezbolesna, ponieważ prowadzona jest w znieczuleniu miejscowym. Uzyskane wycinki gruczołu są potem sprawdzane przez patomorfologa, który bada czy pojawiły się w nich zmiany rakowate.

W rzeczy samej, jak przy każdym zabiegu istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą zdecydować o możliwości przeprowadzenia biopsji prostaty. To m.in. wszczepione zastawki serca, mała krzepliwość krwi i alergia na niektóre leki. W związku z tym zanim zapadnie decyzja o zabiegu należy jak najdokładniej odpowiedzieć urologowi na wszelakie pytania wywiadu medycznego.

Lokalizacja firmy:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]