Leczenie kanałowe – dziś to nie boli

Leczenie kanałowe – dziś to nie boli

Leczenie kanałowe dla większości nas nie jest miłym zagadnieniem. Dziś jednak, stosując odpowiednie sprzęty i – co najważniejsze – skuteczne leki znieczulające, stomatolodzy mogą zagwarantować nam, że zabiegi okażą się w 100% bezbolesne. Leczenie kanałowe jest niezbędne za każdym razem, kiedy rozwinie się zapalenie miazgi zęba lub tkanek okołowierzchołkowych. Polega na wykorzystaniu ultracienkich sprzętów, przez co lekarz może dotrzeć do głęboko zlokalizowanych warstw uzębienia. Warto jednak wiedzieć, iż w leczeniu kanałowym używa się również innych, nierzadko naprawdę złożonych technologicznie sprzętów. Których?

Leczenie kanałowe – sprzęt

Obok narzędzi ręcznych, w dzisiejszym leczeniu kanałowym naprawdę ważne są mikroskopy operacyjne, które obraz ze środka zęba przesyłają do ekranu przed oczami lekarza, minimalizując prawie do zera niebezpieczeństwo różnego rodzaju błędów. W leczeniu kanałowym kluczowe jest także mierzenie głębokości kanałów. Osiągnięcie dużej precyzji ułatwiają specjalistyczne maszyny cyfrowe – endometry. Poza tym stomatolodzy wykorzystują także odpowiednie narzędzia, jakie pozwalają na maszynowe opracowanie kanałów, a dzięki temu – znaczne przyspieszenie wizyty oraz poprawienie samopoczucia pacjenta.

Leczenie kanałowe a fundusz zdrowia

Rozpoczynając leczenie kanałowe powinniśmy wiedzieć, że nie we wszystkich przypadkach będzie ono fundowane przez kasę chorych. Darmowe leczenie kanałowe zębów z najwyżej trzema kanałami zapewnione jest pacjentom niepełnoletnim. Inni nie są zobowiązani, by wnosić opłatę za leczenie kanałowe zębów z przodu – siekaczy oraz kłów. Leczenie kanałowe zębów trzonowych jest natomiast pełnopłatne. Jeżeli jest ono potrzebne, warto udać się do dentysty posługującego się odpowiednimi akcesoriami oraz wcześniej dowiedzieć się, co o jego usługach poprzedni pacjenci piszą w sieci.