Pokaźna porcja informacji o Cross Linking. Sprawdź koniecznie!
Keratoconus, czyli stożek rogówki, to przypadłość, która niezmiernie utrudnia codzienne funkcjonowanie – obniża jakość widzenia, a jednocześnie może wywoływać kolejne schorzenia oczu. Dzisiejsze kliniki okulistyczne potrafią jednak sprostać tym problemom. Jak więc powinna przebiegać korekta stożka rogówki?
Stożek rogówki nierzadko towarzyszy innym chorobom oczu
Rogówka to transparentny element oka, który silnie skupia promienie świetlne. Leży przed tęczówką i jest ukrwiona w niewielkim stopniu, jednak ma dużo receptorów bólu. Około trzydziestego roku życia może ulec deformacji przejawiającej się uwypukleniem i ścieńczeniem w centralnej części. Jest to skutkiem osłabienia tkanki, która – jak się przypuszcza – robi się podatna na oddziaływanie wolnych rodników. Stożek rogówki wywołuje miopię i krótkowzroczność, przez co pacjent widzi znacznie gorzej i staje się nadwrażliwy na promienie słoneczne. Chorzy uskarżają się również na podrażnienie oczu, czasami występuje też podwójne widzenie. Stożek rogówki nierzadko współistnieje z innymi wadami oczu, np. zapaleniem spojówek. Na szczęście dzisiaj osiągalne jest efektywne leczenie stożka rogówki. Na początkowym etapie choroba jest niwelowana z wykorzystaniem soczewek kontaktowych bądź szkieł korekcyjnych, z czasem jednak niezbędne jest przeprowadzenie zabiegu w klinice okulistycznej.
Korekta stożka rogówki – zabiegi cross linking oraz wszczepienia pierścieni śródrogówkowych
Korektę stożka rogówki wykonuje się za pomocą różnorodnych zabiegów medycznych. Obecnie najefektywniejszym sposobem na podniesienie ostrości widzenia jest wszczepienie pierścieni śródrogówkowych oraz cross linking. Współczesne kliniki okulistyczne specjalizują się też w korekcie stożka rogówki poprzez modelowanie, czyli zabieg Topoguided. Znakomite efekty przynoszą zabiegi korzystające z technologii mapowania rogówki, dzięki czemu można uzyskać regularną powierzchnię tkanki, a to w rezultacie umożliwia niwelowanie niezborności czy też miopii przy pomocy soczewek kontaktowych. Chorzy mogą również po kilku miesiącach udać się na zabieg z użyciem lasera, który całkiem eliminuje wadę wzroku.
Lokalizacja firmy:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]