Historia obrączek ślubnych

Historia obrączek ślubnych

Nie szukaj już więcej! Tu zamówisz obrączki Kraków.

Dla wielu ślub jest niezwykle emocjonującym dniem życia. Obrzęd ten łączy Państwa Młodych do końca życia, a znakiem ich oddania, miłości i lojalności są obrączki ślubne.

Obrączki – cząstka sakramentu zaślubin od XIII wieku

Pierwotnie nie nie istniało rozróżnienia na pierścienie zaręczynowe oraz obrączki, w związku z tym mają one wspólne dzieje, które sięgają daleko w Starożytność. Obrączki zostały uznane w prawie kanonicznym przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., na skutek czego wręczenie żonie pierścienia stało się częścią obrzędu zaślubin. Niedużo osób wie jednak, że mężczyźni zaczęli nosić na ręku obrączkę ślubną kilka stuleci później. I chociaż uprzednio zdarzało się, że wkładali pierścienie na dłoń kiedy odjeżdżali na wojnę, aczkolwiek zwyczaj ten rozpowszechnił się dopiero w XX w., a dokładniej w czasie II Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać żołnierzowi, że wyczekuje na niego małżonka, za którą walczy i której winien być wierny. Nad Wisłą nosi się obrączki na serdecznym palcu prawej dłoni, jednakże w wielu państwach, jak np. w Kanadzie, w Wielkiej Brytanii, w Czechach albo w Turcji, zakłada się je na lewą rękę, gdzie zgodnie ze staroświeckimi przesądami biegnie “żyła miłości”, która wiedzie prosto do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, młoda para wybiera oraz przymierza obrączki ślubne wspólnie, jednocześnie zwyczaj rekomenduje, że narzeczona nie powinna pokrywać ich kosztu, bowiem jest to obowiązek narzeczonego.

Obrączki ślubne – kiedyś ze stali, teraz ze złota bądź platyny

Przeciwnie do pierścionków zaręczynowych, obrączki cechują się bardziej delikatną stylistyką. Przez wiele stuleci wytwarzano je z różnych surowców, bardziej lub mniej wytrzymałych. Później zaczęto wykorzystywać do tego metale i ich stopy (jak miedź lub mosiądz) uosabiające siłę uczucia. Obecnie do ich wytworzenia używa się przeważnie platyny i złota, które są oznaką ufności wobec małżonka. Owszem, zdobi się je częstokroć kamieniami szlachetnymi, jednak wciąż najchętniej kupowane są uniwersalne, proste pierścienie ze złota i delikatne nowoczesne obrączki, w których wykorzystano dwa gatunki złota (przykładowo białe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wykonywaniu obrączek, mają też często w ofercie ich grawerowanie. Mamy zatem możliwość personalizacji obrączki dopisując do nich datę ślubu, imiona małżonka lub znaczący dla nowożeńców cytat.

Lokalizacja firmy:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]