Niecodzienne połączenia w kuchni – o food pairingu

Niecodzienne połączenia w kuchni – o food pairingu

Food pairing. Więcej informacji na https://warsztatqulinarny.pl/szkolenia/zajecia-food-pairing/.

Choć przywykliśmy do określonych kombinacji smaków, nie oznacza to, iż parowanie ze sobą dań, które na pierwszy rzut oka absolutnie do siebie nie pasują, nie może dać intrygujących i, co ważne, smakowitych efektów. Odkrywamy to raz za razem. Olbrzymi wpływ na nasz smak miało ewidentnie możliwość zakupu nieznanych dotychczas w naszym kraju artykułów, a także otworzenie się na inne tradycje kulinarne. Dzięki temu chociażby zestawienie egzotycznych sosów owocowych z mięsem raczej już nie zaskakuje. Ci, którzy zagustowali w niecodziennych fuzjach smakowych często rozpoczynają własne doświadczenia i na własną rękę poszukują jeszcze bardziej niezwykłych zestawień. Aby te aczkolwiek przyniosły oczekiwane rezultaty, wypada najpierw wyposażyć się w odpowiednią wiedzę.

Food pairing – mieszanie aromatów w harmonijną, niebanalną całość

Jeśli chcemy, aby nasze kulinarne eksploracje naprawdę były przyczyną uniesień i pozwalały odnaleźć nowe smakowe wrażenia, należy postępować zgodnie z regułami obowiązującymi w nowoczesnej sztuce kulinarnej. Te, oczywiście, są jedynie instrukcjami, o których nie powinno się zapominać, by smaki łączyły się w harmonijną, choć niezwykłą całość. Dobrze zrobimy, jeśli nauczymy się food pairingu. Tym mianem określa się umiejętność zestawiania ze sobą smaków, które w ogólnym przekonaniu uchodzą za kompletnie ze sobą niewspółgrające. Wszelkie zasady food pairingu są jednakże wnikliwie przemyślane i poparte szczegółową wiedzą z obszaru biochemii, dotyczącą przede wszystkim zawartości konkretnych substancji w używanych produktach. Food pairing nie dotyczy wyłącznie posiłków, ale także napojów (w tym tych zawierających alkohol).

Food pairing polega na bujnej fantazji oraz wyczuciu

Do uprawiania food pairingu potrzebne są bujna fantazja oraz wyczucie, jednakże to nie one będą najistotniejsze. W większym stopniu liczy się wiedza z obszaru ilości najrozmaitszych substancji w ingredientach potraw, a także tego, jak reagują one z innymi związkami. Dlatego rozsądną decyzją będzie wzięcie udziału w szkoleniu z food pairingu prowadzonym przez doświadczonego szefa kuchni – przede wszystkim dlatego, że przekazanie niezbędnej wiedzy trwa w przybliżeniu kilka godzin.

Lokalizacja firmy:
Warsztat Qulinarny
ul. Okulickiego 51 lokal 282
31-637 Kraków

Mob.: +48 662 311 637, +48 507 771 680
E-mail: [email protected]