Co to jest system SWIFT?

Co to jest system SWIFT?

Dalsze informacje o systemie rozliczeń SWIFT.

Mimo, że praktycznie codziennie korzystamy z przelewów bankowych, dużo Polaków po raz pierwszy usłyszało o istnieniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście rozważania sankcji względem Rosji jako odpowiedź świata na wojnę na Ukrainie. Jednak system SWIFT istnieje już od lat 70-tych ubiegłego wieku i jest jednym z fundamentów efektywnego funkcjonowania bankowości światowej.

System rozliczeń SWIFT – upraszcza płatności międzynarodowe

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli po polsku – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie jednak ten skrót stosuje się po prostu do określenia międzynarodowego systemu rozliczeń między bankami, bez którego wykonanie przelewów międzynarodowych byłoby niewątpliwie znacznie bardziej skomplikowane niż obecnie. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, lecz nie jedyny działający dzisiaj system tego rodzaju. Poza nim m.in. w Naszym kraju funkcjonują również z systemów: Elixir, SORBNET oraz SEPA.Na świecie działają też różnorodne systemy lokalne, obsługujące tylko rozliczenia bankowe na terenie konkretnego kraju.

Czym w związku z tym wyróżnia się system SWIFT? Obejmuje on swoim działaniem praktycznie wszystkie państwa na świecie, a przy tym stosują go nie tylko banki, których liczba aktualnie przekroczyła już 11 tys., ale też giełdy, domy maklerskie i masa innych instytucji finansowych. Każdy członek systemu SWIFT musi mieć swój unikalny kod (BIC – Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter oraz cyfr). Dopuszczalne jest także przyznawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wtedy taki kod ma 11 znaków.

System SWIFT – przedstawiamy kody BIC największych banków w Polsce

Nawet jeśli jedynie okazjonalnie korzystasz z przelewów międzynarodowych, warto pamiętać kod BIC/SWIFT własnego banku, a przynajmniej wiedzieć jak ekspresowo znaleźć takie dane. Niżej znajdziesz kody BIC popularnych banków, prowadzących placówki w Polsce.

– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]