Faktury ustrukturyzowane – wystawiaj dokumenty w jednolitym formacie

Faktury ustrukturyzowane – wystawiaj dokumenty w jednolitym formacie

Tu uzyskasz szczegółowe informacje dotyczące faktury ustrukturyzowanej.

System faktur ustrukturyzowanych miał pierwotnie funkcjonować już w październiku 2021 r., jednak finalnie osobom prowadzącym działalność gospodarczą na skorzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur przyszło czekać do 2022 r. Projekt ruszył z początkiem 2022 r. Po roku okresu przejściowego, w którym stosowanie KSeF jest opcjonalne, począwszy od roku 2023 stanie się to wymogiem dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla osób prowadzących działalność zwolnionych z tego podatku.

Faktura ustrukturyzowana – ułatwienie dla dla księgowych

Faktury ustrukturyzowane to po prostu dokumenty elektroniczne, które mają precyzyjnie sformułowaną strukturę informacji zakodowanych z wykorzystaniem języka znaczników XML. Takie kodowanie generalnie niewiele powie osobie, która nie potrafi go rozszyfrować, jednakże dla dostosowanego programu do rozliczania oraz wystawiania faktur dokument tego typu jest doskonale czytelny. Dzięki temu, że faktury otrzymują ujednolicony format obojętnie jakich programów księgowych użyją obie strony transakcji, dane zawarte w fakturze ustrukturyzowanej zostaną rozszyfrowane tak samo. Jest to znamienna zmiana na lepsze zwłaszcza dla biur rachunkowych, które do tej pory na co dzień spotykały się z przypadkami nieprawidłowego odczytywania przez programy księgowe danych z faktur przesyłanych przez klientów w formie zdjęcia faktury papierowej albo pliku PDF. Faktura ustrukturyzowana zupełnie eliminuje ewentualność pomyłki przy przenoszeniu informacji z faktury przez księgową, a także nieprawidłowego ich rozszyfrowania przez technologię OCR.

Krajowy System e-Faktur – przedsiębiorcy wiele na nim zyskują

Każdy przedsiębiorca z początkiem stycznia 2021 r. może odebrać lub wystawić faktury ustrukturyzowane przy pomocy Krajowego Systemu e-Faktur udostępnionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF przedsiębiorcy zyskują m.in. poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, bowiem mają pewność, że faktury się nie zgubią (system przetrzymuje informacje o nich przez dekadę), nie są zobowiązani przesyłać Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur oraz szybciej odbiorą zwrot VAT. Z drugiej strony Ministerstwo Finansów ma w ręku narzędzie, które pozwala na dokładniejszą kontrolę systemu podatkowego, a zatem w większym stopniu zapobiega wykroczeniom w obszarze podatku akcyzowego, dochodowego oraz od towarów i usług. Co ważne, nieodzowność stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie przekreśla możliwości korzystania z komercyjnego oprogramowania księgowego, lecz należy dokonać jego integracji z KSeF.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]