Co warto wiedzieć o kaskach motocyklowych przed zakupem?

Co warto wiedzieć o kaskach motocyklowych przed zakupem?

Potrzebujesz kasków motocyklowych? Wejdź na www.legato-motocykle.pl.

Każdy pasjonat jednośladów ma świadomość, iż fundamentem zachowania choć krzty bezpieczeństwa podczas jazdy jest nałożenie kasku. Nieważne, czy motor jest naszym powszednim środkiem transportu, czy wykorzystujemy go okazjonalnie – na każdy przejazd musimy ubrać kask motocyklowy, gdyż taki obowiązek nakłada na nas kodeks drogowy. Nieprzestrzeganie go grozi mandatem i punktami karnymi, jednak może mieć również o wiele groźniejsze konsekwencje – w razie wypadku kierowca (czy też jego pasażer) nie posiadający kasku narażeni są na ogromne urazy, a często i śmierć.

Szczękowe i crossowe – typy kasków motocyklowych

Kaski na motor różnią się między sobą wyglądem i przeznaczeniem. Są cztery bazowe typy kasków:
Kaski integralne są wszechstronne i z tego powodu prawdopodobnie najczęściej wybierane przez motocyklistów, ponieważ można je wykorzystać do jazdy na motorze sportowym, szosowym, jak i na skuterze. Ich charakterystyczną cechą jest jednolita konstrukcja, co powoduje, że są one uznawane za bardzo bezpieczne, jakkolwiek nie najwygodniejsze.
Kaski szczękowe – ich nazwa wywodzi się od tego, iż mają poruszający się (podnoszony i opuszczany) element części żuchwowej. To sprawia, iż są nader komfortowe – można w nich bez przeszkód zaczerpnąć powietrza, rozmawiać, czy zjeść bez konieczności ściągania kasku.
Kaski otwarte nie mają w ogóle części chroniącej żuchwę – skorupa chroni wyłącznie górną część głowy. Są lekkie, ale nie dają wysokiego poziomu bezpieczeństwa, dlatego zalecane są dla kierowców poruszających się na motorach rozwijających niską prędkość (np. choppery) oraz na skuterach.
Kaski crossowe, czyli kaski off-road lub enduro, to kaski gwarantujące wysoki poziom ochrony, które wykorzystywane są do jazdy w terenie. Cechują się bardzo aerodynamiczna konstrukcją, lekkością oraz brakiem szybki. By z niego korzystać trzeba zaopatrzyć się także w gogle.

Co sprawdzić przed kupnem kask motocyklowego?

Wybierając kask motocyklowy pamiętajmy, iż po drogach w Polsce można jeździć wyłącznie z kaskami posiadającymi homologację, więc sprawdźmy to zawsze przed kupnem. Oprócz tego zwróćmy uwagę między innymi na to czy wypatrzony przez nas kask odpowiednio przylega do głowy, czy wizjer jest przejrzysty i wytrzymały na zarysowania i czy jego ciężar nam pasuje i nie wywołuje dyskomfortu.

Lokalizacja firmy:
Legato Motocykle
ul. Mogilska 97
31-545 Kraków

Mob.: +48 697-948-899, +48 697-948-666
E-mail: [email protected]