Jaki bagażnik dachowy wybrać? Typy bagażników samochodowych

Jaki bagażnik dachowy wybrać? Typy bagażników samochodowych

Jeżeli prowadzisz aktywny tryb życia, z pewnością dużo podróżujesz. Gdy do tego zabierasz ze sobą rodzinę lub znajomych, na pewno spotkałeś się z problemem braku miejsca w samochodzie na sprzęt narciarski, rowery bądź torby bagażowe. Rozwiązaniem może być odpowiedni bagażnik mocowany na dachu.

Bagażnik rowerowy dla amatorów dwóch kółek

Istnieje kilka sposobów przewożenia rowerów autem, a jednym z nich jest bagażnik dachowy. To świetny wybór dla osób, które nie chcą montować uchwytu z tyłu samochodu oraz mają wystarczająco dużo siły, żeby podnosić rowery na sporą wysokość.

Aby móc przewozić rowery na dachu, musisz przede wszystkim posiadać bagażnik podstawowy, czyli belki (relingi) dachowe. W niektórych modelach samochodów stanowią one wyposażenie fabryczne, lecz w większości przypadków należy je zakupić samemu. Do bagażnika podstawowego montujemy specjalne uchwyty, w które będziemy wkładać rowery.

W zależności od szerokości dachu, możemy przewieźć do sześciu rowerów, choć dla bezpieczeństwa zaleca się, żeby ich liczba nie przekraczała czterech sztuk. Należy pamiętać o znacznym podwyższeniu samochodu i odpowiednio dostosowywać prędkość na trasie, a także użyć pokrowca bądź przynajmniej zabezpieczyć kierownice i siodełka przed owadami.

Uchwyt czy zamykany bagażnik na narty?

Sprzęt zimowy, ze względu na swoje gabaryty, zajmuje sporo miejsca. Narty i deski snowboardowe można przewozić wczepione w belki podstawowego bagażnika dachowego, dzięki zestawowi dwóch uchwytów. Taki zestaw może pomieścić do sześciu par nart lub cztery deski. Przy wyborze modelu warto zwrócić uwagę na to, by uchwyty nie rysowały powierzchni sprzętu narciarskiego. Najlepiej, gdyby ich ramiona były gumowe i miękkie. Ponieważ często będziemy wyciągać sprzęt rękoma w grubych rękawicach, przycisk do otwierania uchwytu powinien być sporych rozmiarów.

Innym rozwiązaniem jest załadowanie sprzętu narciarskiego do boxu dachowego – zamykanego bagażnika, który również należy zamocować na belkach. W zamykanym boxie mamy do zagospodarowania sporą przestrzeń, którą można wypełnić nie tylko deskami i kijkami narciarskimi, ale również całym oprzyrządowaniem narciarza. Zmieszczą się tam spokojnie kaski, kombinezony, buty narciarskie czy gogle.

Uniwersalny box dachowy pomieści wszystko

Jeśli podróżujesz zarówno latem, jak i zimą oraz chcesz mieć pewność, że w każdej sytuacji zmieścisz wszystkie bagaże do samochodu – rozważ zakup boxu dachowego. Oprócz wspomnianego wcześniej sprzętu narciarskiego, zapakujesz do niego wiele innych, dużych przedmiotów, umożliwiających czynne uprawianie sportu (np. wiosła czy zestaw do nurkowania). Dzięki opływowemu, areodynamicznemu kształtowi box dachowy nie będzie stawiał dużego oporu powietrza a jazda upłynie przyjemnie. Mimo dość wysokiej ceny, warto zastanowić się nad wyborem takiego rodzaju bagażnika, ponieważ będzie to inwestycja na lata. Przy wyborze konkretnego modelu, zwróć koniecznie uwagę na jego ładowność, czyli największą masę bagażu, jaki można umieścić w przestrzeni danego boksu dachowego.

Źródło tekstu: https://porady.ebagaznik.pl/jaki-bagaznik-dachowy-wybrac-typy-bagaznikow-samochodowych/