książki dla nastolatków, książki dla młodzieży

Książki dla nastolatków – młodzież nie musi być skazana tylko na lektury szkolne

Człowiek wychowywany w XXI wieku ma coraz rzadziej kontakt z dobrą literaturą. Młody człowiek wybierze głównie błyskawiczną rozrywkę na tablecie, w smartfonie albo w telewizorze, a po książkę zazwyczaj sięga wówczas, jeśli jest to obowiązkowa lektura szkolna. I także przez konieczność czytania klasycznych tekstów literackich dla wielu licealistów czytanie dla zabawy stało się niezrozumiałym konceptem.

Literatura młodzieżowa – powieści dla czytelników w wieku od 12-18 lat

Ludzie młodzi nie nie mają potrzeby ograniczać się do czytania wyłącznie lektur szkolnych. Na rynku jest mnóstwo literatury dla młodzieży zarówno zagranicznych jak i polskich pisarzy, którzy poruszają zagadnienia i opowiadają historie interesujące dla młodej generacji czytelników. Ta odmiana literatury otrzymała nawet własną nazwę, czyli “literatura Young Adult (YA)”. Są to dzieła tworzone dla czytelnika w wieku od 12-18 lat. Książki młodzieżowe sięgają do licznych gatunków literackich: są tu między innymi horrory, historie obyczajowe oraz pełne akcji przygodówki. Jednakże wszystkie te książki łączy odwołanie się bezpośrednio do typowych doświadczeń młodych ludzi. Książki te mówią zatem o stosunkach z rodzicami, odkrywaniu własnej tożsamości, nawiązywaniu i zerwaniu przyjaźni, pierwszych miłościach i znajdowaniu swojego miejsca na świecie. Lektura literatury młodzieżowej pozwala nastolatkom poczuć, że inni również borykają się analogicznymi problemami w czasie dojrzewania.

Czemu warto namawiać Lektura literatury dla nastolatków upraszcza naukę przedmiotów humanistycznych

Polecamy oferować nastolatkom interesujące je książki, ponieważ rozwinięcie w nich chęci czytania dla rozrywki po czasie daje sporo korzyści. Dziecko, które codziennie oddaje się lekturze posiada szersze słownictwo i dobrze radzi sobie z gramatyką oraz ortografią, co bez wątpienia ułatwia naukę przedmiotów humanistycznych. Ale czytanie o historiach innych osób w podobnym wieku to też metoda na rozwinięcie w nastoletnim dziecku empatii oraz lepsze zrozumienie siebie i własnych potrzeb. Co kluczowe, opiekunowie nigdy nie powinni drwić z zainteresowań dziecka. Jeżeli więc nastolatek chętniej czyta historie o duchach lub kosmitach nie mówcie, że to niedorzeczne i dajcie mu je eksplorować!

Lokalizacja firmy:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa