Łańcuchy na koła – ich typy i  zastosowanie

Łańcuchy na koła – ich typy i zastosowanie

Więcej szczegółów o łańcuchach zimowych.

Łańcuchy samochodowe w znacznym stopniu zwiększają przyczepność samochodu w skrajnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, zwłaszcza na stromych podjazdach. W niektórych krajach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok kalendarzowy (tak jest m.in. w Bułgarii, Turcji i Norwegii), w pozostałych zaś są one niezbędną częścią wyposażenia auta wyłącznie w sezonie zimowym (takie prawo obowiązuje na przykład we Włoszech, w Hiszpanii, Niemczech i Polsce). Jak zatem rodzaje łańcuchów samochodowych można nabyć?

Rodzaje łańcuchów na koła

Łańcuchy samochodowe klasyfikujemy przede wszystkim mając na względzie ich zastosowanie. Wyróżniamy modele skonstruowane z myślą o wykorzystywaniu w pojazdach ciężarowych, terenowych, osobowych i dostawczych, jak również w autobusach. Łańcuchy różnią się też grubością i przekrojem ogniwa (przeważnie jest to kształt rombowy ukośny), mocowaniem, które powinno być dopasowane do rodzaju felgi oraz wzorem zaplotu. Rozmaite są też materiały, z których wytwarza się łańcuchy na koła. W dzisiejszych czasach producenci stosują przede wszystkim stal tytanową bądź manganową.

Jazda z łańcuchami samochodowymi

Zakładanie łańcuchów samochodowych wymaga pewnej zręczności i na początku może być źródłem sporego stresu. Żeby się go ustrzec się, warto potrenować tę czynność w garażu lub na placu manewrowym. Sama prowadzenie pojazdu z łańcuchami wymaga trochę innej techniki. Trzeba wystrzegać się przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę, buksowania kół i poruszania się po odśnieżonych drogach. Stosując łańcuchy samochodowych, należy też koniecznie kontrolować ich napięcie oraz ułożenie – w ten sposób unikniemy ich wczesnego zużycia i tym samym wydłużymy czas ich użytkowania.

Lokalizacja firmy:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]