Wykorzystanie szalunków w konstrukcjach betonowych i murowanych

Wykorzystanie szalunków w konstrukcjach betonowych i murowanych

Więcej informacji o szalunkach Kraków.

Szalunki, zwane też deskowaniem, to krótkotrwałe konstrukcje pozwalające na wznoszenie murów budynków. Najczęściej stosuje się je podczas wylewania ścian z betonu – wtedy są one niezbędne do tego, aby należycie je ukształtować i powstrzymać rozlewanie się kompozytu. Poza tym szalunki wykorzystuje się też podczas stawiania obiektów murowanych, gdzie ich zastosowanie umożliwia wykonanie otworów na okna, bramy i drzwi. W tym wpisie objaśniamy, z czego wykonane są współczesne szalunki i gdzie mogą znaleźć je inwestorzy.

Z jakich materiałów wykonane są szalunki?

Najstarszym typem szalunków jest struktura wykonana z mocnych sklejek scalonych ze sobą gwoździami ewentualnie desek drewnianych, która po zdemontowaniu może być użytkowana powtórnie. Demontaż takich szalunków jest jednak ciężki – większość wykonawców oraz inwestorów stawia więc zastosowanie szalunków wielokrotnego wykorzystania – systemów przeznaczonych do błyskawicznego i nieskomplikowanego składania bądź rozkładania. Tego rodzaju szalunki produkuje się z drewna, sklejki bądź metalu, a także łączyć w sobie dwa albo trzy surowce. Zazwyczaj jednakże wykorzystuje się sklejkę – przeważnie z takich gatunków drewna jak topola i brzoza, a całą konstrukcję spajają belki, narożniki, łączniki i głowice ze aluminium lub stali.

Wynajęcie szalunków – nie musisz ich kupować?

Firmy często zajmujące się pracami budowlanymi dysponują swoimi szalunkami. Inaczej jest jednak w przypadku zespołów, które zazwyczaj świadczą inne usługi czy inwestorów, którzy planują zamierzających postawić jeden obiekt. Zakup wszystkich elementów niezbędnych do skonstruowania szalunku byłby całkiem nieodpowiedzialny finansowo . Znacznie rozsądniejszym rozwiązaniem będzie wypożyczenie szalunków.

Lokalizacja firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]