badania operatorów Bielsko Biała, badania operatorów Bielsko

Badania operatorów – kto i dlaczego musi im się poddać?

Kiedy mówi się o badaniach psychologicznych i psychotechnicznych, zwykle kojarzymy z nimi kierowców, ale nie tylko oni muszą się im poddać. Konieczność ich wykonania taki przepisy nakładają także na operatorów wózków, dźwigów, koparek i podobnych urządzeń. Dlaczego zachodzi taka potrzeba i co jest badane?

Czy badania operatorów są obowiązkowe?

Ustawa szczegółowo wskazuje, które grupy zawodowe muszą poddać się badaniom psychologicznym i psychotechnicznym. Są to przede wszystkim zawody, w których dobra sprawność psychofizyczna ma znaczenie dla bezpieczeństwa – samego pracownika i innych osób. Poza tym, jeśli chodzi o środowiska, w których korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, relatywnie często dochodzi w nich do wypadku, a duża część z nich spowodowana jest błędem człowieka, czyli zbyt małą koncentracją, problemami ze wzrokiem czy niedostatecznie szybką reakcją. Zdolności te obniżają się wraz z wiekiem, a także z powodu pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej właśnie się zalicza, i z tego powodu wykonywanie tego rodzaju badań jest tak istotne.

Na czym polegają badania operatorów?

Testy, którym poddaje się operatorów i kierowców, opierają się w znacznej mierze na tym samym. Bada się głównie wzrok, nie tylko ogólnie, ale także jeśli chodzi o widzenie po zmierzchu oraz umiejętności wzrokowo – ruchowe, a ponadto zdolność oceny odległości, poziom koncentracji oraz prędkość reakcji. Ważna jest również przerzutność uwagi. Badania robi się, odpowiadając na pytania testowe twierdząco lub przecząco, używana jest również specjalna aparatura. Zazwyczaj nie trwają one dłużej niż 30 minut.
Jeśli chodzi o to, jak długo badania zachowują ważność, to jest to zależne głównie od wieku badanego. Standardowo są to trzy-cztery lata, natomiast w przypadku osób powyżej 50 lat – jeden-dwa lata.

Lokalizacja firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]