Jak przebiegają badania psychologiczne kierowców?

Jak przebiegają badania psychologiczne kierowców?

Jeżeli chcesz zamówić badania psychologiczne kierowców Bielsko Biała, zajrzyj na www.bielskobadania.pl.

Badania psychologiczne kierowców pozwalają ustalić czy osoby badane mają przeciwwskazania do prowadzenia pojazdów. Dzięki nim można wychwycić osoby, które nie powinny prowadzić pojazdów, są więc bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa na drogach. Jak wyglądają badania i co konkretnie sprawdzają? Jakie aparaty wykorzystuje się w trakcie badań?

Badania psychologiczne kierowców – dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych i instruktorów

Różne grupy kierowców muszą poddawać się badaniom psychologicznym. Do pierwszej należą osoby przystępujące do egzaminu na prawo jazdy np. kategorii D+E. Do badań podchodzą także kierowcy, którzy spowodowali wypadek i starają się o przywrócenie uprawnień. Oprócz tego badaniom psychologicznym powinni poddawać się także kierowcy pojazdów uprzywilejowanych oraz egzaminatorzy szkół jazdy. Badania psychologiczne kierowców zawodowych, którzy nie przekroczyli 60 roku życia są ważne przez pięć lat.

Badania psychologiczne kierowców – sprawdzają widzenie po zmroku

Badanie psychologiczne składa się z dwóch etapów. Najpierw kandydaci podchodzą do części testowej. Na tym etapie kontrolowana jest umiejętność koncentracji, podzielność uwagi, dokładność działania oraz cechy osobowości czy sprawność intelektualna. Osoby poddawane badaniom muszą między innymi ustosunkować się do pytań dotyczących ich cech osobowości czy wskazać brakujący element. Kolejną fazą testów psychologicznych jest część aparaturowa, która mierzy głównie poziom koordynacji wzrokowo-ruchowej, reakcję na olśnienia i umiejętność oceny prędkości innych pojazdów. Do badań wykorzystuje się między innymi wirometr, stereometr i aparat Piórkowskiego. Badania sprawdzają czas reakcji i polegają między innymi na obserwowaniu, jak osoba badana radzi sobie ze wskazaniem figur po olśnieniu światłem.

Lokalizacja firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]