Osuszanie ścian po zalaniu powierz doświadczonej firmie

Osuszanie ścian po zalaniu powierz doświadczonej firmie

Nawet jeśli obiekt budowlany stoi jest na obszarze, gdzie wody gruntowe występują stosunkowo nisko, istnieje niebezpieczeństwo, iż z czasem mury będzie penetrować woda. Może się to zdarzyć też niespodziewanie z powodu podtopienia albo w wyniku zalania przez nieszczelną instalację hydrauliczną, a czasem pojawienie się wilgoci następuje stopniowo w rezultacie źle wykonanej lub nadwerężonej hydroizolacji ścian.

Osuszanie domu – najpierw rozpoznanie przyczyn

Zawilgocenie murów nie świadczy od razu, że dom nie nadaje się do zamieszkania. Przede wszystkim trzeba rozpocząć od sprawdzenia przyczyn powstawania wilgotnych plam. W pomieszczeniach takich jak niewietrzone piwnice, kuchnie czy łazienki wykwitająca na murach pleśń jest częściej efektem skraplania się pary wodnej lub przecieków z nieszczelnego tarasu albo dachu. Takie sytuacje wymagają zastosowania jednego lub wielu rozwiązań: przywrócenia właściwej cyrkulacji powietrza we wnętrzach, ogrzania ścian, ocieplenia murów, osuszania kondensacyjnego, zastosowania powłok paroszczelnych albo poziomych blokad przeciwwilgociowych. Niestety na obszarach, na których wody gruntowe sięgają wysoko i wnikają w fundamenty oraz ściany budynków lub gdy doszło do podtopienia na skutek powodzi (względnie intensywnych opadów atmosferycznych), osuszenie murów jest już zadaniem dla ekspertów z zakresu hydroizolacji.

Sposoby osuszania murów

Zawodowcy, którzy posiadają duże kwalifikacje w osuszaniu ścian zarówno budowli mieszkalnych, jak i użytkowych, zaczynają swoją pracę od oceny źródła zawilgocenia i stanu podmokłych ścian. Jest to podstawa do wybrania najlepszych sposobów i produktów służących do osuszenia. Zawilgocenie budowli ceglanej, której tynki nabrzmiewają i odpadają, a na murach tworzą się plamy, z dużym prawdopodobieństwem spowodowane jest kapilarnym wnikaniem wilgoci w mury. Po nieizolowanych ścianach z cegły woda wspina się wysoko – nieraz wręcz na parę metrów. Zdarza się to często, zwłaszcza w starych budynkach, aczkolwiek można to naprawić przywracając hydroizolację poziomą ścian, która powstrzyma podnoszenie się wilgoci wzwyż. Kolejną fazą, rzecz jasna po należytym przygotowaniu murów, jest ich odgrzybienie oraz nałożenie izolacji pionowej.

Skuteczne osuszenie ścian polega czasami odtworzenia hydroizolacji zewnętrznej. Zadaniem kompetentnej ekipy jest wtedy odsłonięcie zewnętrznej części ścian fundamentowych, pozbycie się zdegradowanej izolacji bitumicznej, papy termozgrzewalnej czy mat bentonitowych, a w następnej kolejności wykonanie izolacji pionowej mineralnej lub elastycznej. Nierzadko potrzebne będzie także odtworzenie łączenia izolacji murów z izolacją innych modułów budynków, jak przepusty kabli, ściany żelbetowe oraz przepusty rur.